Różne filtry na różne potrzeby

Różne filtry na różne potrzeby

Właściwe funkcjonowanie sprężarek powietrznych uzależnione jest od rozmaitych czynników. Mowa między innymi o wydajności czy pojemności, ale diabeł tkwi w szczegółach i także na inne elementy należy zwracać uwagę, kiedy korzysta się z tego rodzaju sprzętu w warsztacie czy zakładzie przemysłowym. W przypadku wielu gałęzi nie można zapominać o właściwej filtracji powietrza. W przemyśle petrochemicznym czy motoryzacyjnym może nie ma to aż tak wielkiego znaczenia, ale już w papiernictwie czy zakładach farmaceutycznych lub spożywczych jest to kluczowa kwestia. Trzeba wówczas zapewnić zgodność z konkretnymi normami, czyli mieć na uwadze klasy czystości sprężonego powietrza, wymagane w danym przypadku.

Do czego służą filtry?

W przypadku kompresorów należy podkreślić, że w procesie sprężania powietrza dochodzi do wytrącania się rozmaitych cząsteczek. Mowa między innymi o oleju w przypadku sprężarek olejowych, ale też wody i innych, pochodzących chociażby ze skorodowanych elementów urządzenia. Jeśli tego typu sprzęt odpowiada na przykład za zasilanie rozmaitych maszyn pracujących w konkretnej branży, to konieczne jest zapewnienie czystości powietrza na określonym poziomie. Dokładne parametry zależą od określonej gałęzi przemysłu. W każdym razie wysokiej klasy filtry do sprężonego powietrza odpowiadają za oczyszczenie gazu w stopniu, który wymagany jest w normach dla takiego czy innego zastosowania. Pozostałości olejowe, cząsteczki wody, para to część substancji, które zostają wyeliminowane w procesie filtracyjnym.

Różne rodzaje filtrów

Cały proces filtrowania (https://www.powietrze.com.pl/produkty/filtry-i-osuszacze/filtry-sprezonego-powietrza) uzależniony jest od konkretnych wymagań. Właśnie dlatego na rynku dostępne są rozmaite filtry. Można się zatem zdecydować na produkty zapewniają wstępne oczyszczanie – dotyczy to największych zanieczyszczeń. Filtry dokładne usuwają cząstki stałe czy olej. Są też mikroflitry, wymagane w sytuacji, gdy konieczna jest duża czystość powietrza. Dostępne są filtry z węglem aktywnym, który pozwala pozbyć się na przykład zapachu oleju, a także sterylne – stosowane w przemyśle spożywczym. Filtry pary wodnej natomiast są efektywnym sposobem zapobiegającym korozji.

Jakość ma kluczowe znaczenie

Tak jak w przypadku wielu innych produktów, tak również w odniesieniu do filtrów kluczowym aspektem jest ich jakość. Wysoka wydajność, odporność, wysoki poziom filtracji dzięki zastosowanym materiałom – to wszystko decyduje o efektywnym działaniu tych elementów. Ma to znaczenie dla firm, które muszą spełnić określone normy czystość sprężonego powietrza. Przy okazji należy podkreślić, że jakościowe filtry zapewniają także wysoką żywotność urządzeń, które narażone są na działanie sprężarki.